Hasfájás kezelése otthon

A hasfájásnak, hasi fájdalmaknak számos oka és fajtája lehet. Az enyhébb hasi görcsöt és hasfájást néhány természetes módszerrel otthon is enyhíthetjük.

Az otthoni módszerek elsősorban emésztési gondok és menstruációs görcsök esetén hatásosak. Ha a fájdalom nem múlik el, sőt erősödik, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy kideríthessük az esetleges komolyabb problémákat.

Régi bevált módszer a has melegítése. Helyezzünk a hasunkra melegítő párnát vagy meleg vizes palackot – görcsoldó hatású, hiszen felpezsdíti a vérkeringést, ettől pedig elernyednek az izmaink. Hasonló okokból enyhíthetünk a fájdalmon egy forró fürdővel, amelyhez tehetünk egy kis levendulát, ezzel fokozva a hatást.

Gyógyteák hasgörcs ellen

Egyes gyógynövények kifejezetten hatásosak hasi görcsök ellen, ám a választásnál legyünk tekintettel arra, mi okozza a panaszainkat. Valóban jó megoldást jelenthetnek emésztési problémáink enyhítésére, de csak körültekintően alkalmazva. Kérjük ki kezelőorvosunk, a gyógyszerész vagy fitoterapeuta tanácsát, és a készítmények csomagolásán található utasításokat olvassuk el és pontosan tartsuk be.

Emésztési problémákra a gyógynövényeket gyógytea, szájon át szedhető készítmények – csepp, kapszula, tinktúra – formájában alkalmazhatjuk.

Gyógynövények hasi panaszokra

Általánosságban az ilyen gyógynövények hatóanyagai serkentik az emésztőnedvek termelődését, az epe, a hasnyálmirigy és a belek működését, gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatásúak, védik a gyomor és a belek nyálkahártyáját és segítik regenerálódását.

  • Emésztés serkentésére: ánizs, borsmenta, citromfű, édeskömény, ezerjófű, ginszeng, gyömbér, lestyán.
  • Émelygés, hányinger: borsmenta, citromfű, gyömbér, fahéj, kamilla.
  • Haspuffadás: ánizs, borsmenta, citromfű, édeskömény, ezerjófű, fahéj, gyömbér, kakukkfű, kamilla, kömény.
  • Szélgörcs: ánizs, borsmenta, citromfű, gyömbér, kamilla, majoránna.

Ha az emésztésünkkel vannak gondok, válasszuk a gyömbért, hiszen megnyugtatja a gyomrot és a bélcsatornát, megkönnyíti az emésztést. A kömény serkenti a gyomornedv-termelés, nyugtató, érgörcsoldó hatású. Ezeken kívül jótékony hatással van a bélflórára és megszünteti a puffadást. A mentatea szintén hatásos a gyomor görcseivel és a puffadással szemben, ezen kívül hányinger és epebántalmak ellen is kipróbálhatjuk.

Menstruációs görcsoldásra alkalmas a cickafark és a palástfű. A cickafark védi a női medence szerveinek egészségét, görcsökön kívül például a petefészek-gyulladás tüneteit is enyhíti, a palástfű pedig a vérzést is csillapítja. Fertőzés, hurut esetén igyunk reggelente éhgyomorra kamillateát.

Mozgással is enyhíthető a hasfájás

Hasi fájdalom esetén, ha tehetjük, vegyünk fel olyan testhelyzetet, amely enyhít a görcsökön: feküdjünk oldalra, és húzzuk a térdünket magunk alá. Segíthet az is, ha kicsit megmasszírozzuk a hasunkat, ezzel segítve az izmok elernyedését. Valamilyen kímélő mozgásforma, mint például a jóga és a pilátesz is segíthet, menstruációs görcsök esetén pedig érdemes kipróbálni az intim tornát.


close